Czy warto marnować czas na trening na Cavaletti? Drewniane koziołki bywają ciężkie, ustawienie ich zajmuje sporo czasu i wymaga wiele energii. W dodatku, często trzeba zmieniać konfigurację, a w przypadku potrącenia – trzeba schodzić z wierzchowca i poprawić ustawienie.

Okazuje się jednak, że więcej jest korzyści niż udręki z tej formy treningu.
Co zatem skłania ludzi do treningu swoich koni na cavaletti? Powodów jest wiele.

Trening na cavaletti – zalety.

Praca na koziołkach pomoże rozluźnić się Twojemu wierzchowcowi. Prawidłowe ustawienie, to znaczy opuszczona szyja oraz podniesiony grzbiet sprawi, że mięśnie grzbietu rozkurczą się i pozbędą spięć.

Koziołki to świetne ćwiczenie na rozbudowę mięśni, oraz wzmocnienie i uelastycznienie stawów. Energiczny i sprężysty ruch sprzyja rozwojowi takich struktur, jak mięśnie i stawy.

To z pozoru łatwe zadanie, wymaga od konia dużej uważności, co wiąże się z trenowaniem koncentracji zwierzęcia.

Taka forma gimnastyki, wymaga dodatkowo równowagi. Stawianie nóg pomiędzy przeszkodami uczy konia rytmu, równości kroków, a także świadomości ciała. Poprawisz jakość ruchu rumaka.

Kolejnym atutem jest „trenowanie oka”. Ocena odległości, nauka skracania i dodawania, to nieoceniona pomoc podczas skoków, którą razem ze swoim koniem wytrenujecie właśnie na cavaletti.

Dla jeźdźca niewątpliwą zaletą będzie poprawa równowagi w siodle. Zmiany tempa nauczą Cię podążania za ruchem konia.

Trening na cavasetti poprawi twój dosiad.
Trening na cavaletti poprawi Twoją równowagę w siodle

Nieskończona liczba konfiguracji to nieskończona liczba pomysłów na rozkwit waszych umiejętności. Z koziołkami nie będziesz się nudziła, nie zależnie od trenowanej dyscypliny jeździeckiej. Ich kolorowe odcienie urozmaicą najnudniejszą ujeżdżalnię.

Jak widać, trening na cavaletti ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Zachęcam Cię do korzystania z tej formy treningu. Możesz ułatwić sobie to zadanie stosując MIĘKKIE BELKI TRENINGOWE, które są bardzo lekkie i wytrzymałe.

Wkrótce, na moim blogu pojawią się różne propozycje ustawienia przeszkód oraz sposobu ich pokonywania. Jestem pewna że pokochasz tę formę treningu, i szybko dostrzeżesz płynące z niej korzyści dla siebie i swojego wierzchowca.


To co dzisiaj trenujesz ?


Leave a Reply

Your email address will not be published.